Vyb Challenger By Fastrack Quartz Analog Black Dial Silicone Strap Watch For Guys
₹2,850.00 Original price was: ₹2,850.00.₹1,995.00Current price is: ₹1,995.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Amaze everyone around you by wearing this For Him’s watch from the collection by Fastrack Vyb. The black round dial is protected by a sapphire glass. It features crown for time adjustFor Himt. The silicon strap comes in a black hue that further elevates the look of the timekeeper. Besides, it is completed with a buckle clasp to ensure a secure fit on the wrist.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44MM
|
MoveFor Himt
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Black
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Black |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Buckle |
| Strap Colour | Black |
| Strap Width | 20 mm |
| Buckle Type | pin tang ardillon |
| Warranty Period | 12 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 9.5 mm |
| Weight | 100 GM |
| DiFor Himsions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
