Townsman Automatic Brown Leather Watch
₹19,995.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Inspired by vintage watch design, the Townsman Automatic is a casual dress watch with functional sensibility. It features a brown leather strap, a refined rose gold-tone case and an innovative skeleton dial with 3-hand automatic movement that winds as you wear it. Fossil leather products support responsible manufacturing via the Leather Working Group
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Men
|
Dial Colour
Brown
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Brown |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Strap |
| Strap Colour | Brown |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Single Prong Strap Buckle |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 50 M |
| Case Thickness | 12 mm |
| Weight | 181.3 GM |
| Dimensions | 44 × 44 × 12 mm |
| Dimensions | 44 × 44 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
