Tommy Hilfiger Women | Avery
₹16,500.00
20 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Introducing Tommy Hilfiger watch TH1781957, a premium timepiece from the Tommy Hilfiger watches for Women & from collection AVERY. This brand hailing from USA, this time piece exemplifies the quality found across Tommy Hilfiger watches, featuring Quartz movement and a durable Mineral Glass. Its distinctive Ceramic case adds a modern touch, while offering water resistance up to 30 m. The Analog dial ensures timeless elegance, backed by a 24 Months warranty for your peace of mind. With this we would also like to highlight the essence of The Tommy Hilfiger Avery, a vision of refined femininity. This American classic features a stunning round ceramic dial with embellished hour markers and a chic ceramic strap that’s as durable as it is beautiful. With its push-over deployment clasp and 30m water resistance, it’s designed for the modern woman who values both style and substance.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
41MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Female
|
Dial Colour
Pink
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Ceramic |
| Dial Color | Pink |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Bracelet |
| Strap Colour | Pink |
| Strap Width | 18 mm |
| Buckle Type | Push-Button Clasp |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 10 mm |
| Weight | 123 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
