Tommy Hilfiger Quartz Multifunction Grey Dial Two Toned Stainless Steel Strap Watch for Men
₹16,999.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Introducing the men’s watch that transcends timekeeping to become an elevated masterpiece inspired by the dynamic pulse of the city. This metropolitan inspired timepiece features a Dimensional multi layer dial with a textured and sunray finish, CD cut sub eyes and TH branding elements throughout. Multifunction and offered in a bracelet or leather strap.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Men
|
Dial Colour
Grey
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Grey |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Bracelet |
| Strap Colour | Two Toned |
| Strap Width | 20 mm |
| Buckle Type | Push Button Clasp |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 11.7 mm |
| Weight | 181.3 GM |
| Dimensions | 44 × 44 × 11.7 mm |
| Dimensions | 44 × 44 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
