Tommy Hilfiger Quartz Multifunction Green Dial Brown Leather Strap Watch for Men
₹15,999.00
20 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Introducing Tommy Hilfiger watch TH1710557, a premium timepiece from the Tommy Hilfiger watches for Men & from collection APOLLO. This brand hailing from USA, this time piece exemplifies the quality found across Tommy Hilfiger watches, featuring Quartz movement and a durable Mineral Glass. Its distinctive Stainless Steel case adds a modern touch, while offering water resistance up to 50 m. The Multifunction dial ensures timeless elegance, backed by a 24 Months warranty for your peace of mind.
Product Specifications
|
Case Shape
Tonneau
|
Dial Diameter
41MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Green
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Green |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Strap |
| Strap Colour | Brown |
| Strap Width | 12 mm |
| Buckle Type | Pin/Tang/Ardillon Buckle |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 50 M |
| Case Thickness | 12 mm |
| Weight | 123 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
