Tommy Hilfiger Quartz Multifunction Black Dial Stainless Steel Strap Watch for Men
₹17,850.00 Original price was: ₹17,850.00.₹12,495.00Current price is: ₹12,495.00.
20 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
a men’s Miles collection chronograph watch featuring a bold 44mm black dial, stainless steel case and bracelet, mineral glass, and quartz movement, offering a classic, stylish look with chronograph functions, 50m water resistance, and a secure clasp for everyday wear.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
41MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Black
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Black |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | 3 Piece Sliding Clasp |
| Strap Colour | Black |
| Strap Width | 21 mm |
| Buckle Type | 3 Piece Sliding |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 50 M |
| Case Thickness | 10.7 mm |
| Weight | 123 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
