Tommy Hilfiger Multifunction Blue Dial Blue Color Stainless Steel Strap Watch For Men
₹18,500.00
20 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Introducing Tommy Hilfiger men’s watch ? a modern classic that holds a timeless symbol of polished refinement, impeccable craftsmanship, and enduring style. At its heart lies a multi-layer textured sunray dial, meticulously crafted to perfection, with CD-cut sub-eyes and applied indexes and Roman numerals. The watch has a multifunctional design, featuring weekday sub-eyes at 12 o’clock, 24-hour sub-eyes at 9 o’clock, and a date indicator at 6 o’clock.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
41MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Blue
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Green |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Blue |
| Strap Width | 20 mm |
| Buckle Type | Push-Button Clasp |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 50 M |
| Case Thickness | 10.25 mm |
| Weight | 123 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
