Tommy Hilfiger Grey Dial Golden Colour Stainless Steel Strap Watch for Men
₹18,500.00 Original price was: ₹18,500.00.₹9,250.00Current price is: ₹9,250.00.
20 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Introducing Tommy Hilfiger watch TH1710525, a premium timepiece from the Tommy Hilfiger watches for Men & from collection MORRISON. This brand hailing from USA, this time piece exemplifies the quality found across Tommy Hilfiger watches, featuring Quartz movement and a durable Mineral Glass. Its distinctive Stainless Steel case adds a modern touch, while offering water resistance up to 50 m. The Multifunction dial ensures timeless elegance, backed by a 24 Months warranty for your peace of mind.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
41MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Men
|
Dial Colour
Grey
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Mesh |
| Strap Colour | Rose Gold |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | 3 Piece Sliding Clasp |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 5 ATM |
| Case Thickness | 10 mm |
| Item Weight | 123 GM |
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
