Titan Quartz Analog with Day and Date Silver Dial Stainless Steel Strap Watch for Men
₹3,295.00 Original price was: ₹3,295.00.₹2,470.00Current price is: ₹2,470.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
This analog watch for men features a rectangular dial that is silver in colour. Enclosed in a golden case with a crown that lets you adjust the time, the dial has plain three hands, a day and date display at the third hour interval, Roman numerals at the third and sixth hour intervals and slanted markings at the five minute intervals. Made of stainless steel, the golden strap is fitted with a special three-piece sliding clasp. This timepiece is equipped with a 3 ATM water resistant depth which makes it user-friendly. It comes with a 24 month warranty.
Product Specifications
|
Case Shape
Rectangular
|
Dial Diameter
41MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Silver
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Silver |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Bracelet |
| Strap Colour | Golden |
| Strap Width | 22mm |
| Buckle Type | 3 Piece Sliding Clasp |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 50 M |
| Case Thickness | 7.68 mm |
| Weight | 123 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
