Titan Edge Quad Quartz Analog White Dial With Rose Gold Stainless Steel Strap Watch For Men
₹16,795.00 Original price was: ₹16,795.00.₹15,115.00Current price is: ₹15,115.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Introducing Titan Edge watch 10017WM01, a premium timepiece from the Titan Edge watches for Men & from collection EDGE QUAD. This brand hailing from India, this time piece exemplifies the quality found across Titan Edge watches, featuring Quartz movement and a durable Sapphire Crystal. Its distinctive Stainless Steel case adds a modern touch, while offering water resistance up to 50 m. The Analog dial ensures timeless elegance, backed by a 24 Months warranty for your peace of mind.
Product Specifications
|
Case Shape
Square
|
Dial Diameter
41MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
White
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | White |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Strap Type | 3 Piece Sliding Clasp |
| Strap Colour | Rose Gold |
| Strap Width | 12 mm |
| Buckle Type | Sliding Clasp |
| Warranty Period | 28 Months |
| Water Resistance | 50 M |
| Case Thickness | 8 mm |
| Weight | 123 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
