Timex Fria Women Lavender Rectangular Analog Watch
₹8,995.00 Original price was: ₹8,995.00.₹6,296.00Current price is: ₹6,296.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
The Timex Fria Women’s Purple Dial Round Case 2 Hands Function Watch will enhance your fashion game. This eye-catching timepiece features a vibrant purple dial that stands out with its modern yet elegant design.
Product Specifications
|
Case Shape
Rectangular
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Women
|
Dial Colour
Purple
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Purple |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Bracelet |
| Strap Colour | Rose Gold |
| Strap Width | 5 mm |
| Buckle Type | Push Button |
| Warranty Period | 12 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 9.2 mm |
| Weight | 110 GM |
| Dimensions | 47.4*47.4*11mm |
| Dimensions | 29 × 21 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
