Sonata Quartz Analog with Day and Date Champagne Dial Stainless Steel Strap Watch for Men
₹1,499.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
This analog watch for men features a round, champagne dial, featuring three plain hands, a date display at the 3rd hour interval and markings at the five minute intervals. A crown on the gold case lets you adjust the time. Its stainless steel, gold strap is fitted with a special three piece sliding clasp,
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Champagne
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Champagne |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Strap |
| Strap Colour | Gold |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | 3 Piece Sliding Clasp |
| Warranty Period | 12 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 7.42 mm |
| Weight | 150 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
