Sonata Quartz Analog Champagne Dial Stainless Steel Strap Watch for Men
₹2,095.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
This analog watch for men has a champagne, tonneau dial, housed within a brass steel case that is fitted with a crown. Ensuring easy time telling, the dial features plain three hands and slanted markings at five-minute intervals. Made of stainless steel, the strap is secured by a 3-piece sliding clasp. This timepiece is equipped with 3 ATM water resistant feature and comes with a 12 month warranty.
Product Specifications
|
Case Shape
Tonneau
|
Dial Diameter
44MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Gold
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Gold |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Bracelet |
| Strap Colour | Gold |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Deployment Clasp |
| Warranty Period | 12 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 7.90 mm |
| Weight | 150 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
