Sonata Poze Quartz Analog Blue Dial Silver Colour Stainless Steel Strap Watch For Men
₹1,850.00 Original price was: ₹1,850.00.₹1,295.00Current price is: ₹1,295.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
The SP70070SM02 is a Sonata Poze/Beach Pop analog quartz watch for men, featuring a round blue dial, silver-colored stainless steel bracelet, durable alloy case, mineral glass, and a reliable battery-powered quartz movement, offering casual style with a 1-year warranty for everyday wear
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Men
|
Dial Colour
Blue
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Blue |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Bracelet Style |
| Strap Colour | Silver |
| Strap Width | 24 mm |
| Buckle Type | Push Type |
| Warranty Period | 12 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 150 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
