MTP-1302DS-7AV Casio Watch
₹4,995.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
The easy-read date display at the 3 o’clock position adds an extra handy touch. Water resistance up to 50 meters frees you from worry, even on rainy days.
Individual Differences in Products Due to the characteristics of mother of pearl, there are individual differences in the pattern, color tone for each timepiece.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
men
|
Dial Colour
white
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | white |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Stainless Steel Band |
| Strap Colour | silver |
| Strap Width | 16 mm |
| Buckle Type | Triple-fold Clasp |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 100 M |
| Case Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 170 GM |
| Dimensions | 44.2 × 38.5 × 9.4 mm |
| Dimensions | 44.2 × 38.5 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
