MK8953 Hutton Chronograph Watch for Men
₹22,995.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Look modish by donning this men analog watch from Michael Kors. The gold round dial is secured by a mineral glass. It has a crown for time adjustment. The stainless steel strap showcases a gold hue that uplifts the look of the timepiece. Besides, it is finished with a deployment clasp that provides a secure fit on the wrist.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Men
|
Dial Colour
Gold
|
Display
Chronograph
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Gold |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Stainless Steel Strap |
| Strap Colour | Gold |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Deployant |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 100 M |
| Case Thickness | 12 mm |
| Weight | 181.3 GM |
| Dimensions | 43 × 43 × 12 mm |
| Dimensions | 43 × 43 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
