Michael Kors Men ACCELERATO
₹20,495.00 Original price was: ₹20,495.00.₹14,345.00Current price is: ₹14,345.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Introducing Michael Kors watch MK9112, a premium timepiece from the Michael Kors watches for Men & from collection ACCELERATO. This brand hailing from USA, this time piece exemplifies the quality found across Michael Kors watches, featuring Quartz movement and a durable Mineral Glass. Its distinctive Stainless Steel case adds a modern touch, while offering water resistance up to 100 m. The Analog dial ensures timeless elegance, backed by a 24 Months warranty for your peace of mind.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Men
|
Dial Colour
Multicoloured
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Multicoloured |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | metal bracelet |
| Strap Colour | Silver |
| Strap Width | 16 mm |
| Buckle Type | Push Button Clasp |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 100 M |
| Case Thickness | 9.6 mm |
| Weight | 181.3 GM |
| Dimensions | 42 × 42 × 9.6 mm |
| Dimensions | 42 × 42 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
