Kenneth Cole Men CAPSULE
₹21,499.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Introducing Kenneth Cole watch Kenneth Cole Men CAPSULE Green Analog Watch SKU-ID KCWGZ0080805MNW, a premium timepiece from the Kenneth Cole watches for Men & from collection CAPSULE. This brand hailing from PRC, this time piece exemplifies the quality found across Kenneth Cole watches, featuring Mechanical movement and a durable Hardened Mineral Glass. Its distinctive Stainless Steel case adds a modern touch, while offering water resistance up to 30 m. The Analog dial ensures timeless elegance, backed by a 24 Months warranty for your peace of mind.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
41MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Green
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Metal |
| Dial Color | Green |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Buckle |
| Strap Colour | Green |
| Strap Width | 28 mm |
| Buckle Type | pin tang ardillon |
| Warranty Period | 28 Months |
| Water Resistance | 50 M |
| Case Thickness | 12 mm |
| Weight | 123 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
