Fastrack Tick Tock Quartz Multifunction Green Dial Leather Strap Watch For Guys
₹4,795.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
A fresh take on the classic workwear watch, this timepiece features a distinctive case shape and a sleek, slim profile for all-day wear. The double-layered dial adds depth and visual interest, while the multifunction movement keeps you on track with day, date, and 24-hour subdials. Bold, refined, and built for versatility. Case dimension: 43 X 47.20 X 9.75. Water resistance: 5 ATM / 50 m. Leather Strap. Stainless steel back cover. 2 years warranty period.
Product Specifications
|
Case Shape
Special
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Men
|
Dial Colour
Green
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Green |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Strap Style |
| Strap Colour | Black |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Buckle |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 9.75 mm |
| Weight | 150 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
| Dimensions | 47.2 × 43 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
