Fastrack Ella Women Smartwatch with 1.2″ inch AMOLED Display, Patterned Bezel , AI Watchface & AI Chat, Functional Crown
₹7,999.00 Original price was: ₹7,999.00.₹5,399.00Current price is: ₹5,399.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Fastrack Ella smart and stylish wearable features a vibrant 1.2″ AMOLED display with smooth 2.5D graphics, housed in a slim 9.8 mm design for all-day comfort. Powered by AI Watchfaces and AI Chat, it delivers a personalized smart experience, while Bluetooth calling keeps you connected on the go. A comprehensive 24/7 Health Suite tracks heart rate, SpO?, and sleep, supporting your everyday wellness needs. With added conveniences like a calculator, calendar, games, alarms, stopwatch, timer, multiple menu styles, IP68 water resistance, and a comfortable silicone strap, this smartwatch blends smart functionality, durability, and modern design for everyday use.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Smart
|
|
Gender
Unisex
|
Dial Colour
NA
|
Display
Smart
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | NA |
| Glass Material | Oncell |
| Strap Type | Strap |
| Strap Colour | Black |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Buckle |
| Warranty Period | 12 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 9.8 mm |
| Weight | 150 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
| Dimensions | 42 × 42 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
