Fastrack Crush Quartz Analog Black Dial Leather Strap Watch for Guys
₹2,495.00 Original price was: ₹2,495.00.₹1,995.00Current price is: ₹1,995.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
3299NL01 refers to the Fastrack Crush collection analog watch for men, featuring a black dial, brown leather strap, quartz movement, 3-hand functionality, and 50m water resistance, It’s a popular men’s accessory known for its classic design and affordability.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Men
|
Dial Colour
Black
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Black |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Buckle |
| Strap Colour | Brown |
| Strap Width | 24 mm |
| Buckle Type | pin, tang, or ardillon |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 50 M |
| Case Thickness | 8.45mm |
| Weight | 150 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
