Fastrack Chrome K Quartz Multifunction Black Dial Black Leather Strap Watch For Guys
₹4,995.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Case dimension: 43 x 49.70 x 10. Water resistance: 5 ATM / 50 m | Leather Strap | Stainless steel back cover | 2 years warranty period.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Men
|
Dial Colour
Black
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Black |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Strap |
| Strap Colour | Black |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Buckle |
| Warranty Period | 12 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 10 mm |
| Weight | 150 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
| Dimensions | 49.7 × 43 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
