Fashion Couple Quartz Silver Dial Multi-Function Stainless Steel Watch TW00PR303
₹10,995.00 Original price was: ₹10,995.00.₹7,696.00Current price is: ₹7,696.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
The Timex Pairs Silver Round Multifunction Dial Watch will elevate your look.?Experience Timex’s quality and workmanship. a perfect blend of elegance and functionality designed for both men and women.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Unisex
|
Dial Colour
Silver
|
Display
Multi-Function
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Silver |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Strap |
| Strap Colour | Gold |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Foldover Clasp |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 11.50 mm |
| Weight | 150 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
