Emporio Armani Two Tone Watch AR11680
₹27,995.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Resists pressures equal to those found at a depth of one hundred meters. High-speed water activities, swimming, diving into the water, snorkeling, splashing around, enjoying rain or snow, and showerin
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Men
|
Dial Colour
Black
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Black |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | metal bracelet |
| Strap Colour | Multicolor |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Deployment Clasp |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 100 M |
| Case Thickness | 13 mm |
| Weight | 170 GM |
| Dimensions | 43 × 43 × 13 mm |
| Dimensions | 43 × 43 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
