Timex Empera Pairs Blue Dial Round Case Multifunction Function Watch -TW00PR267
₹9,695.00 Original price was: ₹9,695.00.₹8,726.00Current price is: ₹8,726.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Discover Timex watch for couple, featuring a blue dial, a two tone strap made of stainless steel in a round case. Built with mineral glass and brass body to balance clarity and durability. Dimensions include 44 mm dial size, 20 mm strap width for comfortable wear. Key features: quartz movement, multi-function display, 30 atm water resistance. A secure push-button deployment ensures a dependable fit.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Unisex
|
Dial Colour
Blue
|
Display
Multi-Function
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Blue |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Strap |
| Strap Colour | Two Tone |
| Strap Width | 20 mm |
| Buckle Type | Push-Button Deployment |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 8.6 mm |
| Weight | 150 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
