Classics Men Quartz Blue Dial Analog Stainless Steel Watch TW000W912
₹3,195.00 Original price was: ₹3,195.00.₹2,556.00Current price is: ₹2,556.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Add a tinge of subtlety to your look with this men’s analog watch from Timex. The black rectangular dial features plain three hands, day and date display and a crown for time adjustment. The stainless steel strap exudes an elegant silver hue that accentuates the look of the watch. Besides, it is completed with a hook buckle clasp to ensure a secure fit on the wrist.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Blue
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Blue |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Silver |
| Strap Width | 20 mm |
| Buckle Type | Folding Clasp |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 9 mm |
| Weight | 100 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
