Classics Men Quartz Blue Dial Analog Stainless Steel Watch TW000G913
₹3,495.00 Original price was: ₹3,495.00.₹3,146.00Current price is: ₹3,146.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
A perfect amalgamation of style and functionality, this men’s analog watch from Timex is a must-have wrist essential. Its stainless steel strap comes in combined shades of silver and rose gold that elevates the look of the watch. Operated by a quartz movement, the navy round dial features plain three hands, bold stick and numeral indices at five-minute intervals, day and date display windows, stone studded marking at the 6th-hour position and a crown for time adjustment. Furthermore, it is complemented with a hook buckle clasp that ensures a secure fit on the wrist.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
39MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Blue
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Blue |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Strap Colour | Rose Gold |
| Strap Width | 20 mm |
| Buckle Type | Folding Clasp |
| Warranty Period | 12 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 8 mm |
| Weight | 100 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
