TIMEX Trendline Green Round Dial Analog Pair’s Watch
₹11,995.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
We are Timex Group, a true American Lifestyle Watches brand with heritage of 170 years in making Quality and classic timepieces for every age group. For generations, we’ve devoted ourselves for crafting quality, value and style. We are true 21st century watchmakers with unmatched design, engineering, technology and manufacturing capabilities worldwide. Our product portfolio includes Waterbury, Marlin, Q-reissue, Weekender, Fria etc. We imagine our own style, build our own movements and market many of the world’s most popular analogue watch brands. We stand behind everything with 170+ years of innovation, tradition and market leadership.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Pair
|
Dial Colour
Green
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Green |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Stainless Steel Strap |
| Strap Colour | Two Tone |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Push-Button clasp |
| Warranty Period | 12 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 8.50 mm |
| Weight | 313.25 GM |
| Dimensions | 47.4*47.4*11mm |
| Dimensions | 43 × 43 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
