Timex Cosmic Awe Men Chronograph Round Dial Teal Watch
₹7,795.00 Original price was: ₹7,795.00.₹5,456.00Current price is: ₹5,456.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Experience the Timex Cosmic Awe Men’s Teal Round Dial Analogue Watch with a silver stainless steel band and chronograph feature. The teal dial has a quartz system.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Men
|
Dial Colour
Teal
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Teal |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Bracelet |
| Strap Colour | Silver |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Push Button |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 11.5 mm |
| Weight | 140 GM |
| Dimensions | 47.4*47.4*11mm |
| Dimensions | 44 × 44 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
