Fastrack UFO Quartz Analog Mother of Pearl Dial Silver Colour Stainless Steel Strap Watch For Girls
₹5,295.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Discover the Fastrack UFO watch, featuring a unique swinging case design inspired by the mysteries of space. The mother-of-pearl dial and the stones with cosmic patterns adds a touch of celestial elegance. Bold, innovative, and out of this world-this timepiece is a true fashion statement from the Unidentified Fashion Object collection. Case dimension: 23.0×32.2×7.4 mm. Water resistance: 3 ATM / 30 m, Metal Strap, Stainless steel back cover. 2 years warranty period.
Product Specifications
|
Case Shape
Special
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Women
|
Dial Colour
Mother of Pearl
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Mother of Pearl |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Brecelet |
| Strap Colour | Silver |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Sliding Clasp |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 7.4 mm |
| Weight | 150 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
| Dimensions | 32.2 × 23 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
