Titan Stellar Analog with Dual Moon Phase and Brown Dial IP Bronze Stainless Steel Strap Watch for Men
₹11,495.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Introducing Titan watch 10050QM01, a premium timepiece from the Titan watches for Men & from collection Stellar. This brand hailing from India, this time piece exemplifies the quality found across Titan watches, featuring movement and a durable Mineral Glass. Its distinctive Round case adds a modern touch, while offering water resistance up to 50 meters. The dial ensures timeless elegance, backed by a 24 Months warranty for your peace of mind.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
41MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Brown
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Brown |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Regular Deployant |
| Strap Colour | Brown |
| Strap Width | 18 mm |
| Buckle Type | Folding claps |
| Warranty Period | 24 Months |
| Water Resistance | 50 M |
| Case Thickness | 11.25 mm |
| Weight | 123 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
