Titan Stellar Automatic Black Dial Stainless Steel Strap Watch for Men
₹39,925.00 Original price was: ₹39,925.00.₹29,945.00Current price is: ₹29,945.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Dive into the mystique of the deep space with our watch inspired by blackhole, from the Titan Stellar, a collection inspired by the stars. The open-heart caliber adds an interesting touch to this piece that also showcases an engimatic 3D invoute dial coupled with shuttle inspired indices to give the feel of depth. It also features the Titan’s In-house automatic caliber that guarantees enduring power. To make your all-black outfit a stunner, add this piece that is sure to spark interesting conversations.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
41MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Black
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Black |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Bracelet |
| Strap Colour | Black |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Push Button |
| Warranty Period | 28 Months |
| Water Resistance | 50 M |
| Case Thickness | 8 mm |
| Weight | 123 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
