Titan Stellar Multifunction Brown Dial Black Stainless Steel Strap Watch For Men
₹14,995.00 Original price was: ₹14,995.00.₹10,495.00Current price is: ₹10,495.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Explore the wonders of celestial creation with our watches inspired by protostar from the Titan Stellar, a collection inspired by the stars. It features a 24 Hr sub-dial with intricate lume hands for accurate timekeeping, a bronze decorative bezel and black metal shade satin-finished straps for ultimate comfort. Wear the cosmos on your wrist with this piece and style it with any all black ensemble paired with brown accessories, for a smart fit.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
41MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Brown
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Brown |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Push Button Clasp |
| Strap Colour | Black |
| Strap Width | 24 mm |
| Buckle Type | Push Button |
| Warranty Period | 28 Months |
| Water Resistance | 50 M |
| Case Thickness | 11.85 mm |
| Weight | 123 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
