Timex Fashion Collection Premium Quality Multifunction Pair’s Analog Blue Dial Coloured Quartz Watch, Round Dial with 44 mm Case width
₹9,495.00 Original price was: ₹9,495.00.₹6,646.00Current price is: ₹6,646.00.
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Timeless and sophisticated, this watch is great for everyday use and features a silver-tone case, silver dial and black leather strap.
Product Specifications
|
Case Shape
Round
|
Dial Diameter
44mM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Pair
|
Dial Colour
Blue
|
Display
Analog
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Blue |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Stainless Steel Strap |
| Strap Colour | Rose Gold |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle Type | Push-Button clasp |
| Warranty Period | 12 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 8.50 mm |
| Weight | 313.25 GM |
| Dimensions | 47.4*47.4*11mm |
| Dimensions | 44 × 44 cm |
|---|
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
