Kenneth Cole Quartz Chronograph Green Dial Golden Stainless Steel Strap Watch For Men
₹20,999.00
10 in stock
100% Genuine
Free Shipping
Secure Payment
GST Invoice
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
Product Description
Introducing KENNETH COLE watch KCWGI2104905MNW, a premium timepiece from the KENNETH COLE watches for Men & from collection BAYVIEW. This brand hailing from , this time piece exemplifies the quality found across KENNETH COLE watches, featuring Quartz movement and a durable Hardened Mineral Glass. Its distinctive Stainless Steel case adds a modern touch, while offering water resistance up to 30 m. The Analog dial ensures timeless elegance, backed by a 24 Months warranty for your peace of mind.
Product Specifications
|
Case Shape
Octagon
|
Dial Diameter
41MM
|
Movement
Quartz
|
|
Gender
Male
|
Dial Colour
Green
|
Display
Multifunction
|
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Green |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Strap Type | Push Button Clasp |
| Strap Colour | Golden |
| Strap Width | 24 mm |
| Buckle Type | Push Button |
| Warranty Period | 28 Months |
| Water Resistance | 30 M |
| Case Thickness | 11.3 mm |
| Weight | 123 GM |
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
Return & Refund Policy
Due to the nature of premium lifestyle products including watches, sunglasses, perfumes, smartwatches, wallets, and other accessories, we do not offer returns for reasons such as dislike, change of mind, or personal preference.
Returns are accepted only in cases of verified manufacturing defects, wrong product delivery, or damage during transit. In such eligible cases, a replacement will be provided after proper verification as per our policy guidelines.
For complete return terms, eligibility criteria, and process details, Click Here to read our full Return & Refund Policy.
